Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Z roku na rok coraz więcej polskich firm boryka się z problemem braku płatności od kontrahentów. Nieopłacona faktura stała się niestety czymś naturalnym w prowadzeniu działalności gospodarczej. Spora część firm podejmuje samodzielne próby zmitygowania kontrahentów do płatności, jednak nie zawsze przynosi to oczekiwany skutek. Z tego względu powszechne jest powierzanie windykacji kancelariom prawnym specjalizującym się w dochodzeniu wierzytelności. Nic tak bowiem nie skłania dłużnika do refleksji jak przedsądowe wezwanie do zapłaty sporządzone przez profesjonalnego pełnomocnika.

Kiedy można wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty można wysłać, gdy dłużnik się spóźnia ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. Opóźnienie lub zwłoka następuje już pierwszego dnia po wyznaczonym terminie płatności. Wtedy też wierzyciel może przystąpić do prób windykacji przysługujących mu należności. W praktyce firmy tolerują niewielkie opóźnienia w płatnościach. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie zwlekanie z podjęciem czynności windykacyjnych może skutkować późniejszą bezskutecznością działań windykacyjnych. Dlatego też, zaleca się by działania na etapie przedsądowym podejmować jak najszybciej.

Co powinno zawierać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno przede wszystkim zawierać podstawowe elementy formalnego pisma takie jak: data, miejscowość oraz dane wierzyciela i dłużnika.

Ponadto, w piśmie należy podać:

  • podstawę zobowiązania pieniężnego (np. umowa, faktura),
  • kwotę zobowiązania,
  • pierwotny termin zapłaty,
  • termin, w którym dłużnik powinien zastosować się do wezwania,
  • numer rachunku bankowego,
  • informację o konsekwencjach prawnych, jakie grożą dłużnikowi w braku zapłaty.

Czy przedsądowe wezwanie do zapłaty zamyka drogę do negocjacji?

Zdecydowanie nie. Z praktyki wynika, że wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty może skłonić dłużnika do kontaktu z kancelarią i podjęcia negocjacji. Rozwiązanie to może być korzystne dla obu stron. Dłużnik może uzyskać możliwość rozłożenia płatności na raty, z kolei wierzyciel może uzyskać realną szansę na otrzymanie płatności. Co warto podkreślić wynegocjowanie porozumienia pozwala stronom na kontynowanie współpracy gospodarczej.

Sposób wysyłki

Istotnym jest, aby przedsądowe wezwanie do zapłaty zostało wysłane do dłużnika na prawidłowy adres. Co więcej nie powinno się zapominać o zachowaniu dowodu nadania i doręczenia. Dokumenty te mogą okazać się ważne w przypadku, gdy windykacja będzie musiała zostać przeprowadzona sądownie. Brak dowodu doręczenia może bowiem skutkować koniecznością ograniczenia części roszczeń ubocznych wierzyciela, na przykład tych w zakresie odsetek.

Z praktyki wynika także, że dużo większą skuteczność mają wezwania do zapłaty wysyłane przez kancelarie prawne. Taki sposób wezwania dłużnika do zapłaty daje mu bowiem jasny sygnał, że wierzyciel jest zdeterminowany odzyskać swoje wierzytelności.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki reprezentuje klientów w sprawach dotyczących dochodzenia wierzytelności. Klientom zapewniam pomoc prawną przy wyegzekwowaniu wierzytelności zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje m. in. sporządzenie i wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej

Odwołanie od decyzji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto […]

Czytaj więcej

Najem okazjonalny – jak zawrzeć umowę?

Najem okazjonalny jest ciekawą alternatywą dla zwykłego najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga jednak dochowania licznych formalności. Inaczej niż w przypadku zwykłego najmu ich niedochowanie może skutkować dość przykrymi konsekwencjami […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej