Zakładanie spółek

Działalność gospodarcza może wymagać zaangażowania większej ilości osób. W takich sytuacjach możliwym jest założenie spółki, która jest niczym innym jak związkiem dwóch lub więcej osób zmierzającym do realizacji określonego celu gospodarczego. Założenie spółki pozwala też ograniczyć ryzyko gospodarcze, na które narażają się prowadzący biznes.

Rodzaje spółek

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwie grupy spółek prawa handlowego:

 • osobowe – do tych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną,
 • kapitałowe – do tych zalicza się: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz prostą spółkę akcyjną.

Obok nich występuje jeszcze spółka cywilna, która nie jest spółką sensu stricte, lecz umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy dwoma lub więcej osobami.

W Polsce zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Wynika to z jednej strony z prostoty tej formy prawnej, a z drugiej z bezpieczeństwa prawnego jakie daje wspólnikom.

Elektroniczna rejestracja – s24 a PRS

Począwszy od 1 lipca 2021 r. rejestracja spółek przebiega już wyłącznie w formie elektronicznej. Istnieją równolegle dwa portale do rejestracji spółek:

 • portal S24 oraz,
 • portal PRS (portal rejestrów sądowych).

Pierwszy z portali jest historycznie starszy i pozwala nie tylko na elektroniczną rejestrację spółki, ale również na elektroniczne zawarcie samej umowy spółki. Portal umożliwia jednak założyć tylko następujące spółki: spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostą spółkę akcyjną. Co więcej, użytkownik portalu ma ograniczoną możliwość kreowania treści umowy spółki. Korzysta on bowiem z prostego wzorca umownego.

Z kolei portal PRS pozwala na rejestrację wszystkich rodzajów spółek. Należy jednak zauważyć, że samo zawarcie spółki musi nastąpić w formie tradycyjnej, tj. z udziałem notariusza. Dopiero sam proces rejestracji odbywa się elektronicznie.

Koszt rejestracji sp. z o.o.

Koszt rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie się różnić od trybu rejestracji.

W przypadku rejestracji w portalu S24 koszty prezentują się następująco:

 • koszt opłaty sądowej – 250 zł,
 • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

W przypadku rejestracji w portalu PRS koszty będą wyższe:

 • taksa notarialna – min. 195 zł przy kapitale zakładowym 5.000 zł,
 • opłata za wypisy aktu notarialnego – 6 zł za każdą stronę aktu,
 • koszt opłaty sądowej – 500 zł,
 • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

Należy również pamiętać, że w obu przypadkach wspólnicy są zobowiązani wnieść kapitał zakładowy, który nie może być niższy niż 5.000 zł.

Czas trwania rejestracji

W przypadku rejestracji za pośrednictwem S24 wniosek o rejestrację może zostać rozpatrzony w przeciągu 24-48h. W praktyce czas ten może ulec wydłużeniu do kilku dni. Wszystko zależy od obłożenia ilością spraw danego sądu rejestrowego. Oczywiście samo złożenie wniosku musi zostać poprzedzone przygotowaniem odpowiednich dokumentów.

Rejestracja spółki przez PRS trwa dłużej. Czas ten może wynosić od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Najwięcej zależy od tego jak bardzo obłożony jest dany sąd rejestrowy.

Czy rejestracja w KRS to wszystko?

Zdecydowanie nie. Rejestracja spółki to dopiero połowa drogi. Poza samą rejestracją należy pamiętać o:

 • opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy spółki,
 • zgłoszeniu beneficjenta rzeczywistego do rejestru AML,
 • zarejestrowaniu spółki na potrzeby podatku VAT,
 • zgłoszeniu spółki do urzędu skarbowego.

Jak widać rejestracja spółki wiąże się z wypełnieniem różnorakich obowiązków prawnych. Warto zatem powierzyć ją fachowemu pełnomocnikowi, który pomoże klientowi sprostać wszystkim wymogom prawno-podatkowym.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki oferuje kompleksową obsługę prawną w procesie zakładania spółek zarówno przy wykorzystaniu Portalu Rejestrów Sądowych, jak i portalu S24.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
 • Klient indywidualny
 • Inżynieria Projektowa
 • Klient indywidualny
 • Paradigm
 • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej
Odwołanie od decyzji ZUS

Odwołanie od decyzji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto […]

Czytaj więcej

Najem okazjonalny – jak zawrzeć umowę?

Najem okazjonalny jest ciekawą alternatywą dla zwykłego najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga jednak dochowania licznych formalności. Inaczej niż w przypadku zwykłego najmu ich niedochowanie może skutkować dość przykrymi konsekwencjami […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej