Kodeks pracy zawiera zamknięty katalog kar porządkowych za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych. Są nimi:
- upomnienie,
- nagana,
- kara pieniężna.
Nagana jest karą cięższą gatunkowo od upomnienia. Z kolei kara pieniężna jako kara najbardziej dotkliwa może być wymierzana tylko w ściśle określonych przypadkach określonych w art. 108 § 2 kodeksu pracy.
Kiedy można nałożyć na pracownika naganę?
Pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą tylko i wyłącznie za:
- nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku pracy,
- naruszenie przepisów BHP i ppoż,
- naruszanie sposobu potwierdzania obecności w pracy,
- nieprzestrzegania zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Tryb nałożenia kary
Przed nałożeniem kary nagany pracownik musi zostać wysłuchany przez pracodawcę. Co istotne, kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Pracodawca nie może zatem zbytnio zwlekać z nałożeniem kary porządkowej.
Nagana – jak się odwołać?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik ma prawo złożyć sprzeciw od wymierzonej mu kary nagany. Termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu. Sprzeciw powinien być wniesiony na piśmie, w którym zostaną wskazane zarzuty wskazujące na brak zasadności nałożenia kary. Warto pamiętać, że o nałożeniu kary powinny decydować okoliczności takie jak:
- rodzaj naruszonych obowiązków,
- stopień winy,
- dotychczasowy stosunek do pracy.
Pracodawca ma obwiązek ustosunkować się do złożonego sprzeciwu w terminie 14 dni od jego otrzymania. Jeżeli nie zostanie on uwzględniony pracownikowi przysługuje uprawnienie do złożenia do sądu pracy wniosku o uchylenie nałożonej kary.
Pomoc kancelarii
Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w kwestiach związanych z wniesieniem sprzeciwu od kary nagany. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
- sporządzenie sprzeciwu od kary nagany,
- reprezentację w postępowaniu sądowym o uchylenie kary nagany.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.