Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Jedną z form zakończenia stosunku pracy jest wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. Co do zasady, pracodawca ma prawo dowolnie kreować politykę kadrową. Należy jednak pamiętać, że przepisy prawa pracy szczegółowo regulują kwestie wypowiadania umowy o pracę przez pracodawcę. Przewidują one też, że pracownikowi przysługuje prawo do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. 

Kiedy wnosić odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę może zostać uwzględnione przez sąd pracy, gdy:

 • wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione lub,
 • narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

Brak uzasadnienia

Przede wszystkim w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony powinno znaleźć się uzasadnienie. Z uzasadnienia powinna jasno wynikać przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. W orzecznictwie przyjmuje się, że przyczyna ta musi być prawdziwa i konkretna. Niepodanie przyczyny wypowiedzenia lub podanie nieprawdziwej przyczyny będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieuzasadnione. Podobnie będzie w przypadku podania ogólnej i niezrozumiałej przyczyny – nie spełnia bowiem ona kryterium konkretności.

Naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów

Warto nadmienić, że wypowiedzenie umowy o pracę nie może naruszać przepisów kodeksu pracy o wypowiadaniu umów. Naruszeniem przepisów kodeksu pracy będzie m. in.:

 • niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenia,
 • wypowiedzenie umowy o pracę podczas urlopu,
 • wypowiedzenie umowy o pracę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego.

Jak wnieść odwołanie?

Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem powinien złożyć do sądu pracy odwołanie. W myśl przepisów prawa pracy termin na jego wniesienie wynosi 21 dni od dnia doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Warto podkreślić, pracodawca jest zobligowany pouczyć pracownika o prawie do złożenia odwołania i terminie w jakim można je złożyć.

W pozwie należy określić m. in. swoje żądania oraz wskazać dlaczego wypowiedzenie jest nieuzasadnione lub narusza przepisy kodeksu pracy. Co istotne z punktu widzenia pracownika, odwołanie do sądu pracy nie podlega opłacie sądowej, o ile wartość przedmiotu sporu nie przekracza kwoty 50.000 zł.

Roszczenia pracownika

Niesłusznie zwolnionemu pracownikowi przysługują dwa roszczenia:

 • roszczenie o przywrócenie do pracy, oraz
 • roszczenie o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Roszczenia te są alternatywne, co oznacza że pracownik musi podjąć decyzję którego roszczenia chce dochodzić. W określonych przypadkach sąd może uznać, że roszczenie o przywrócenie do pracy jest niemożliwe. W takich przypadkach istnieje możliwość orzeczenia odszkodowania, o ile jest ono zasadne.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w kwestiach związanych wypowiedzeniem umowy o pracę. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:

 • reprezentację w negocjacjach z pracodawcą na etapie przedsądowym,
 • sporządzenie odwołania do sądu pracy,
 • reprezentację w postępowaniu sądowym o odszkodowanie albo przywrócenie do pracy.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
 • Klient indywidualny
 • Inżynieria Projektowa
 • Klient indywidualny
 • Paradigm
 • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej

Odwołanie od decyzji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto […]

Czytaj więcej

Najem okazjonalny – jak zawrzeć umowę?

Najem okazjonalny jest ciekawą alternatywą dla zwykłego najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga jednak dochowania licznych formalności. Inaczej niż w przypadku zwykłego najmu ich niedochowanie może skutkować dość przykrymi konsekwencjami […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej