Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej5 lutego 2022
Maciej Mierecki
02:39
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto pamiętać, że ubezpieczonemu przysługuje prawo do odwołania się od negatywnej decyzji ZUS. Z prawa tego warto korzystać bo jak pokazuje praktyka sądowa spora część decyzji odmownych ZUS nie ostaje się przed sądem i merytoryczną oceną biegłych. W tym wpisie przedstawię Państwu podstawowe informacje dotyczące tego jak skutecznie złożyć odwołanie od decyzji ZUS.
Każdy ubezpieczony, który jest niezadowolony z decyzji wydanej przez ZUS ma prawo się od niej odwołać. Odwołanie wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej zakładu, która wydała decyzję lub ustnie do protokołu sporządzonego przez tą jednostkę. Termin na wniesienie odwołania od decyzji ZUS wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji. Po wniesieniu odwołania organ ma 30 dni na podjęcie decyzji o negatywnym lub pozytywnym rozpatrzeniu sprawy. W przypadku uwzględnienia odwołania organ zmienia lub uchyla wydaną decyzję. W pozostałych sytuacjach ZUS przekazuje odwołanie do rozpatrzenia przez sąd.
Godnym uwagi jest to, że odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.
W braku uwzględnienia odwołania przez organ, akta postępowania wraz z uzasadnieniem są przekazywane do sądu. Co istotne, sądem właściwym do rozpatrzenia odwołania jest sąd powszechny, a nie sąd administracyjny. Co do zasady, sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są rozpoznawane przez sąd okręgowy. Właściwość sądu rejonowego została zastrzeżona tylko dla określonych kategorii spraw takich jak sprawy o:
Zgodnie z art. 47710 kpc odwołanie od decyzji ZUS powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Jak już wspomniano odwołanie wnosi się na piśmie lub też ustnie do protokołu sporządzonego przez urzędnika ZUS.
Warto podkreślić, że wnoszący odwołanie od decyzji ZUS jest zwolniony z ponoszenia opłat i kosztów sądowych. W sprawach o ubezpieczenia społeczne opłatę wnosi się jedynie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Należy przy tym podkreślić, że jest to opłata podstawowa w wysokości 30 zł. Takie uregulowanie jest korzystne dla ubezpieczonych, którzy są de facto uwolnieni od ponoszenia ciężaru ekonomicznego postępowań odwoławczych.
Ubezpieczonemu, który nie zgadza się wydaną decyzją przysługuje prawo do zaskarżenia decyzji. Warto z tego prawa korzystać, gdy istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do legalności wydanej decyzji ZUS. Brak konieczności ponoszenia opłat sądowych powinien być tu dodatkowym argumentem za skarżeniem wątpliwych prawnie decyzji.
Jestem w stanie udzielić Państwu niezbędnego wsparcia przy odwoływaniu się od decyzji ZUS. Moje usługi obejmują zarówno przygotowanie odwołania, jak i usługi reprezentacji sądowej. Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje również możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Zoom oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcejZaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]
Czytaj więcej