Ćwiczenia wojskowe

Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy żołnierzy rocznie.

Kto jest wzywany na ćwiczenia wojskowe?

Obowiązkiem odbywania ćwiczeń wojskowych są objęci żołnierze rezerwy. Wojsko ma zatem prawo wezwać każdego kto przeszedł kwalifikację wojskową i dostał kategorię zdolności do pełnienia służby A. W praktyce powoływane są jednak ściśle określone kategorie osób.

Ile trwają ćwiczenia wojskowe?

Ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe;
  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

W praktyce wojsko wzywa rezerwistów najczęściej na ćwiczenia krótkotrwałe trwające nie dłużej niż 14 dni. Zdarzają się też powołania na ćwiczenia kilkudniowe.

Czy można się uchylić od ćwiczeń wojskowych?

Żołnierz rezerwy może się uchylić od ćwiczeń wojskowych w ściśle określonych przez prawo przypadkach.

Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje wyłączenia spod obowiązku pełnienia służby wojskowej na przykład z uwagi na stan zdrowia, konieczność opieki nad dzieckiem (pod pewnymi warunkami). Warto również nadmienić, że konstytucja gwarantuje prawo do odmowy służby wojskowej. Prawo to przysługuje osobom, które ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie mogą pełnić służby.

Odwołanie od ćwiczeń wojskowych

Wezwanemu na ćwiczenia wojskowe przysługuje prawo złożenia odwołania. Odwołanie powinno być przygotowane w sposób profesjonalny i poparte odpowiednią dokumentacją. Na decyzję organu wyższej instancji nie przysługuje prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego. Warto zatem powierzyć sporządzenie odwołania kancelarii radcowskiej specjalizującej się w prawie wojskowym. Więcej o odwołaniu od ćwiczeń wojskowych przeczytasz tu tutaj)

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą odwołać się od ćwiczeń wojskowych.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

 

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Ćwiczenia wojskowe

Ćwiczenia wojskowe

Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]

Czytaj więcej
Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej