Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

6 listopada 2023

Maciej Mierecki

1:48

  • Bez kategorii
  • Prawo gospodarcze

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Przyszli wspólnicy bardzo często pytają się o to ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Oszacowanie kosztów przedsięwzięcia jest w końcu istotne dla każdego przedsiębiorcy.

Na szczęście oszacowanie kosztów założenia spółki z o.o. jest możliwe jeszcze przed jej założeniem.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową. Oznacza to, że wspólnicy są zobowiązani wnieść do spółki kapitał zakładowy. W przypadku spółki z o. o. kapitał zakładowy nie może być niższy niż 5.000 zł. Co istotne, kapitał spółki z o.o. musi być wniesiony już w momencie jej rejestracji w rejestrze przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego.

Tryb rejestracji – PRS czy s24?

Koszty założenia spółki z o.o. będą się różnić w zależności od tego, czy jest ona zakładana w portalu s24, czy w portalu PRS. W tym pierwszym koszty te będą niższe z uwagi na elektroniczne zawarcie umowy spółki oraz niższą opłatę sądową. Mankamentem jest jednak brak możliwości dowolnego modyfikowania umowy spółki. Jest ona bowiem zawierana według wzorca dostępnego w systemie.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w portalu s24?

W przypadku rejestracji w portalu S24 koszty prezentują się następująco:

  • koszt opłaty sądowej – 250 zł,
  • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w portalu PRS?

W przypadku rejestracji w portalu PRS prezentują się następująco:

  • taksa notarialna – min. 195 zł przy kapitale zakładowym 5.000 zł,
  • opłata za wypisy aktu notarialnego – 6 zł za każdą stronę aktu,
  • koszt opłaty sądowej – 500 zł,
  • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

Jak widać koszty założenia spółki z o.o. w portalu PRS są wyższe. Wynika to głównie z konieczności zawarcia umowy spółki przed notariuszem.

Wynagrodzenie kancelarii

Do kosztów należy również zaliczyć wynagrodzenie kancelarii. Będzie się ono różnić w zależności od trybu rejestracji. Wynagrodzenie kancelarii będzie wyższe w przypadku rejestracji w systemie PRS z uwagi na konieczność przygotowania umowy spółki.

Kancelaria Kraków

Jestem w stanie udzielić Państwu niezbędnego wsparcia przy zakładaniu spółki z o.o. (więcej o zakładaniu spółki tutaj.). Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje również możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams  oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Polecane artykuły

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]

Czytaj więcej
Mobbing w pracy

Na czym polega mobbing w pracy?

Mobbing w pracy polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi: być uporczywe i długotrwałe, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodować lub mieć na celu […]

Czytaj więcej
Molestowanie seksualne w pracy

Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej wpisał się na stałe do kanonu zakładowych regulaminów. Stało się tak, gdyż praca zdalna jest dziś oczywistością w wielu firmach. Pracodawcy, którzy się jeszcze nie zdecydowali na […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej