Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Przyszli wspólnicy bardzo często pytają się o to ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Oszacowanie kosztów przedsięwzięcia jest w końcu istotne dla każdego przedsiębiorcy.

Na szczęście oszacowanie kosztów założenia spółki z o.o. jest możliwe jeszcze przed jej założeniem.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową. Oznacza to, że wspólnicy są zobowiązani wnieść do spółki kapitał zakładowy. W przypadku spółki z o. o. kapitał zakładowy nie może być niższy niż 5.000 zł. Co istotne, kapitał spółki z o.o. musi być wniesiony już w momencie jej rejestracji w rejestrze przedsiębiorców krajowego rejestru sądowego.

Tryb rejestracji – PRS czy s24?

Koszty założenia spółki z o.o. będą się różnić w zależności od tego, czy jest ona zakładana w portalu s24, czy w portalu PRS. W tym pierwszym koszty te będą niższe z uwagi na elektroniczne zawarcie umowy spółki oraz niższą opłatę sądową. Mankamentem jest jednak brak możliwości dowolnego modyfikowania umowy spółki. Jest ona bowiem zawierana według wzorca dostępnego w systemie.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w portalu s24?

W przypadku rejestracji w portalu S24 koszty prezentują się następująco:

  • koszt opłaty sądowej – 250 zł,
  • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o. w portalu PRS?

W przypadku rejestracji w portalu PRS prezentują się następująco:

  • taksa notarialna – min. 195 zł przy kapitale zakładowym 5.000 zł,
  • opłata za wypisy aktu notarialnego – 6 zł za każdą stronę aktu,
  • koszt opłaty sądowej – 500 zł,
  • koszt publikacji ogłoszenia w MSiG – 100 zł,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% od wartości kapitału zakładowego.

Jak widać koszty założenia spółki z o.o. w portalu PRS są wyższe. Wynika to głównie z konieczności zawarcia umowy spółki przed notariuszem.

Wynagrodzenie kancelarii

Do kosztów należy również zaliczyć wynagrodzenie kancelarii. Będzie się ono różnić w zależności od trybu rejestracji. Wynagrodzenie kancelarii będzie wyższe w przypadku rejestracji w systemie PRS z uwagi na konieczność przygotowania umowy spółki.

Kancelaria Kraków

Jestem w stanie udzielić Państwu niezbędnego wsparcia przy zakładaniu spółki z o.o. (więcej o zakładaniu spółki tutaj.). Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje również możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Zoom oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Naruszenie zakazu konkurencji

Naruszenie zakazu konkurencji

Pracodawcy co raz częściej wymagają od pracowników zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Dotyczy to w szczególności pracowników sprawujących funkcje kierownicze. W tym wpisie przedstawię opiszę z czym wiąże się naruszenie […]

Czytaj więcej
Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Przyszli wspólnicy bardzo często pytają się o to ile kosztuje założenie spółki z o.o.? Oszacowanie kosztów przedsięwzięcia jest w końcu istotne dla każdego przedsiębiorcy. Na szczęście oszacowanie kosztów założenia spółki […]

Czytaj więcej

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej