Założenie spółki z o.o. - Kraków

Spółka z o.o. cieszy się w Polsce zdecydowanie największą popularnością ze wszystkich spółek. Wynika to z jednej strony z prostoty tej formy prawnej, a z drugiej z bezpieczeństwa prawnego jakie daje wspólnikom.

Założenie spółki z o.o. jest wskazane, gdy działalność gospodarcza wymaga zaangażowania większej ilości osób lub wiąże się z wyższym ryzykiem gospodarczym.

Założenie spółki z o.o. – s24 a PRS

Począwszy od 1 lipca 2021 r. rejestracja spółek przebiega już wyłącznie w formie elektronicznej. Istnieją równolegle dwa portale do rejestracji spółek:

 • portal s24 oraz,
 • portal PRS (portal rejestrów sądowych).

Pierwszy z portali jest historycznie starszy i pozwala nie tylko na elektroniczną rejestrację spółki, ale również na elektroniczne zawarcie samej umowy spółki. System posiada jednak wady. Przede wszystkim, użytkownik portalu ma ograniczoną możliwość kreowania treści umowy spółki. Korzysta on bowiem z prostego wzorca umownego. Kolejną wadą jest przestarzała architektura informatyczna, która niestety sprawia, że system jest mało intuicyjny i się zawiesza.

W portalu PRS wyeliminowano część wad systemu s24. System jest mniej zawodny, a jego obsługa jest prosta. Należy pamiętać, że w systemie tym zawarcie umowy spółki następuje w formie tradycyjnej, tj. z udziałem notariusza. Dopiero sam proces rejestracji odbywa się elektronicznie.

Wybór trybu rejestracji jest zatem zależny w największym stopniu od treści umowy spółki. Jeżeli wspólnicy oczekują bardziej rozbudowanej umowy spółki, to umowa spółki powinna zostać przygotowana indywidualnie i zawarta przed notariuszem. W konsekwencji rejestracja powinna zostać przeprowadzona w portalu PRS. Warto te kwestie skonsultować z radcą prawnym przed podjęciem wyboru.

Koszt założenia spółki z o.o.

Koszt rejestracji spółki z o.o. różni się od trybu rejestracji. W przypadku minimalnego kapitału zakładowego (5.000 zł) koszty opłat to:

 • 400 zł – w przypadku systemu s24,
 • 1.000 zł – w przypadku systemu PRS.

Oprócz opłat należy pamiętać, że w obu przypadkach wspólnicy są zobowiązani wnieść kapitał zakładowy, który nie może być niższy niż 5.000 zł. Dodatkowo należy uwzględnić wynagrodzenie kancelarii, które jest ustalane indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania umowy spółki.

Ze szczegółowym wykazem kosztów założenia spółki z o.o. można zapoznać się tutaj.

Jak długo trwa założenie spółki z o.o.?

W przypadku rejestracji za pośrednictwem S24 wniosek o rejestrację może zostać rozpatrzony nawet w przeciągu 24-48h. W praktyce czas ten zazwyczaj ulega wydłużeniu do kilku dni. Oczywiście samo złożenie wniosku jest poprzedzone przygotowaniem odpowiednich dokumentów.

Rejestracja spółki przez PRS trwa dłużej. Czas ten waha się zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Najwięcej zależy od tego jak bardzo obłożony jest sąd rejestrowy w danym mieście.

Czy rejestracja w KRS to wszystko?

Zdecydowanie nie. Rejestracja spółki z o.o. to dopiero połowa drogi. Poza samą rejestracją należy pamiętać o:

 • opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy spółki,
 • zgłoszeniu beneficjenta rzeczywistego do rejestru AML,
 • zarejestrowaniu spółki na potrzeby podatku VAT,
 • zgłoszeniu spółki do urzędu skarbowego.

Jak widać rejestracja spółki wiąże się z wypełnieniem różnorakich obowiązków prawnych. Warto zatem powierzyć ją fachowemu pełnomocnikowi, który pomoże klientowi sprostać wszystkim wymogom prawno-podatkowym.

Założenie sp. z o.o. online?

W dobie cyfryzacji założenie spółki z o.o. może przebiec całkowicie zdalnie. Postępowania rejestrowe są bowiem prowadzone za pośrednictwem elektronicznych platform – PRS i s24. Spotkania z klientami, również z tymi z innych miast lub krajów, odbywają się często zdalnie, zaś dokumenty są przesyłane elektronicznie lub pocztą tradycyjną.

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki oferuje kompleksową obsługę prawną w procesie zakładania spółek zarówno przy wykorzystaniu Portalu Rejestrów Sądowych, jak i portalu S24.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
 • Klient indywidualny
 • Inżynieria Projektowa
 • Klient indywidualny
 • Paradigm
 • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]

Czytaj więcej
Mobbing w pracy

Na czym polega mobbing w pracy?

Mobbing w pracy polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi: być uporczywe i długotrwałe, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodować lub mieć na celu […]

Czytaj więcej
Molestowanie seksualne w pracy

Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej wpisał się na stałe do kanonu zakładowych regulaminów. Stało się tak, gdyż praca zdalna jest dziś oczywistością w wielu firmach. Pracodawcy, którzy się jeszcze nie zdecydowali na […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej