Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem niepowodzenia przyjętego modelu biznesowego. Czasami koniecznym może się okazać likwidacja spółki z o.o. Jest to oczywiście proces sformalizowany i wymaga przeprowadzenia szeregu czynności zgodnie z określonym harmonogramem.
Przyczyny likwidacji
Przepisy prawa wyróżniają cztery podstawowe przyczyny rozwiązania spółki z o.o.:
- przyczyny przewidziane w umowie lub statucie spółki,
- uchwała wspólników spółki,
- rozwiązanie spółki przez sąd w drodze powództwa o rozwiązanie,
- zakończenie postępowania upadłościowego spółki.
Najczęstszą przyczyną jest zdecydowanie uchwała wspólników. Jest ona podejmowana przeważnie z uwagi na niepowodzenie przyjętego modelu biznesowego lub spory toczące się pomiędzy wspólnikami.
Etapy likwidacji spółki z o.o.
Likwidacja spółki z o.o. na skutek uchwały wspólników to proces wieloetapowy, który obejmuje m. in. następujące etapy:
- podjęcie uchwał o rozwiązaniu spółki i wyznaczeniu likwidatorów,
- sporządzenie i zatwierdzenie bilansu oraz sprawozdania finansowego otwarcia,
- złożenie wniosku o otwarcie likwidacji,
- ogłoszenie otwarcia likwidacji w MSiG i wezwanie wierzycieli spółki do zgłaszania wierzytelności,
- przeprowadzenie czynności likwidacyjnych i podział ewentualnego majątku,
- podjęcie uchwał w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i bilansu likwidacyjnego,
- zgłoszenie wniosku o wykreślenie spółki.
Likwidacja spółki z o.o. – koszty
Oczywiście likwidacja wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych oraz sądowych, do których zaliczają się:
- opłaty notarialne – ok. 1.000 złotych (w przypadku likwidacji za pośrednictwem systemu S24 brak jest opłaty notarialnej),
- opłaty sądowe i skarbowe – ok. 800 złotych,
- opłata za ogłoszenie w MSiG – ok. 400 złotych.
Jak długo trwa likwidacja spółki z o.o.?
Przepisy kodeksu spółek handlowych wymagają, aby przed podziałem majątku spółki upłynął okres 6 miesięcy licząc od daty publikacji w MSiG ogłoszenia o otwarciu likwidacji spółki. Dlatego też, w większości przypadków, likwidacja spółki z o.o. trwa około 8-9 miesięcy. W braku majątku do podziału likwidacja spółki może jednak zakończyć się już nawet po około 4 miesiącach.
Likwidacja spółki z o.o. online?
W dobie cyfryzacji likwidacja może przebiec całkowicie zdalnie. Spotkania z klientami z innych miast odbywają się często zdalnie, zaś dokumenty są przesyłane elektronicznie lub pocztą. Ponadto, również postępowania rejestrowe są prowadzone za pośrednictwem elektronicznych platform – PRS i s24.
Pomoc kancelarii
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki oferuje kompleksową obsługę prawną w procesie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z terenu całej Polski.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.