Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

10 lutego 2022

Maciej Mierecki

2:44

  • Bez kategorii
  • Prawo karne

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia sposób weryfikacji czy nastąpiło zatarcie skazania.

Krajowy Rejestr Karny

Z chwilą prawomocnego skazania informacja o tym zdarzeniu jest przekazywana do Krajowego Rejestru Karnego. To właśnie ta jednostka Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiada za gromadzenie danych o osobach skazanych oraz udzielaniu informacji na ich temat. Osoba, która chce zatem zweryfikować, czy doszło do zatarcia skazania winna złożyć odpowiedni wniosek do Krajowego Rejestru Karnego.

Jak złożyć wniosek o udzielenie informacji?

W celu weryfikacji, czy doszło do zatarcia skazania należy złożyć wniosek o udzielenie informacji o osobie. Wniosek ten można złożyć na dwa sposoby – elektronicznie lub osobiście. Oba sposoby mają swoje zalety i wady, o czym będzie dalej.

Złożenie wniosku osobiście

W przypadku składania wniosku osobiście nie obejdzie się bez osobistej wizyty w najbliższym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Punkty te są zlokalizowane w sądach rejonowych i okręgowych zlokalizowanych w większości polskich miast. Jeżeli chodzi o druk wniosku, to można pobrać go z Internetu lub też otrzymać w punkcie informacyjnym KRK.

Złożenie wniosku elektronicznie

Od kilku lat wniosek można też złożyć elektronicznie za pośrednictwem elektronicznej platformy Krajowego Rejestru Karnego, która znajduje się pod adresem ekrk.ms.gov.pl. W tym celu należy założyć konto na portalu oraz posiadać profil zaufany, przy pomocy którego podpisuje się wniosek.

Opłata od wniosku

Wniosek o udostępnienie danych o osobie podlega opłacie w wysokości 30 zł. W przypadku składania wniosku osobiście opłaty można dokonać w kasie sądu lub też wykonać wcześniej przelew i załączyć do wniosku bankowe potwierdzenie jego wykonania. Korzystając z elektronicznego trybu opłatę wnosi się z kolei przy pomocy elektronicznego systemu płatności.

Czy wniosek muszę złożyć osobiście?

Wniosek może zostać złożony nie tylko przez osobę, której dotyczy, ale również przez jej pełnomocnika. W tym celu koniecznym jest udzielenie pełnomocnictwa oraz dokonanie opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Co istotne, pełnomocnik może złożyć wniosek wyłącznie osobiście, albowiem elektroniczna platforma nie posiada obecnie funkcjonalności składania wniosku w imieniu osoby trzeciej.

Czas oczekiwania

Jeżeli wniosek został złożony osobiście odpowiedź otrzymamy od ręki. Pracownik punktu informacyjnego dokona weryfikacji danych w systemie i wyda stosowne zaświadczenie. W przypadku elektronicznego składania wniosku na odpowiedź należy czekać dłużej. Standardowy czas oczekiwania nie przekracza 7-dni.

Zatarcie skazania – zaświadczenie

Złożenie wniosku pozwala na uzyskanie odpowiedzi na to, czy wnioskodawca widnieje w rejestrze karnym. Jeżeli doszło do zatarcia skazania pracownik rejestru wydaje zaświadczenie o niekaralności, z którego wynika, że wnioskodawca nie figuruje w rejestrze jako osoba skazana. Jeżeli jednak nie doszło jeszcze do zatarcia skazania zaświadczenie będzie obejmowało wyciąg z informacji zawartych w kartotece karnej.

Wnioski

Weryfikacja w rejestrze karnym jest stosunkowo prosta a wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem Internetu. Warto też pamiętać, że osoby których danych nie usunięto z rejestru karnego mogą się ubiegać o wcześniejsze zatarcie skazania. Wszystkich zainteresowanych przesłankami pozwalającymi na wcześniejsze zatarcie skazania zachęcam do zapoznania się z moim wcześniejszym wpisem zatytułowanym „Zatarcie skazania”.

Jestem w stanie udzielić Państwu niezbędnego wsparcia w przypadku potrzeby wystąpienia z wnioskiem o udzielenie informacji z rejestru karnego lub z wnioskiem o zatarcie skazania. Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Zoom oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Usługi

Polecane artykuły

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Powołanie prokurenta

Powołanie prokurenta

Prowadzenie spółki to wymagające zadanie. Ilość obowiązków wraz ze wzrostem spółki znacząco rośnie. Nie wszystkie czynności można delegować na pracowników. W spółkach prawa handlowego oświadczenia woli składają bowiem członkowie zarządu […]

Czytaj więcej
Odwołanie od ćwiczeń wojskowych

Ćwiczenia wojskowe

Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]

Czytaj więcej
Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej