Spór o grób

29 stycznia 2024

Maciej Mierecki

2:19

  • Bez kategorii
  • Prawo cywilne

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Każdy ma prawo do godnego pochówku. Każdy ma też prawo do kultu po swoich zmarłych bliskich. Niestety zdarza się, że kwestie pochówku we wspólnym grobie lub opieki nad grobem rodzinnym stają się kością niezgody w rodzinie. W skrajnych przypadkach spór o grób może nawet doprowadzić do odmowy pochówku w rodzinnej mogile.

W tym wpisie poruszę prawne aspekty sporu o grób.

Prawo do grobu

Prawo do grobu może mieć dwa aspekty majątkowy i niemajątkowy. Majątkowy odnosi się do miejsca pochówku, które zostało udostępnione przez zarządcę cmentarza oraz do kosztów związanych z wybudowaniem nagrobka.

Aspekt niemajątkowy prawa do grobu pojawia się z chwilą pierwszego pochówku. Od tej chwili prawo do rozporządzania grobem wygasa. Bliscy zmarłego mogą też domagać się ochrony uprawnień osobistych związanych z kultem zmarłego. Do takich należy zaliczyć  m. in. prawo do: urządzenia grobu i decydowania o jego wystroju, pielęgnacji grobu, jak również prawo do odbywania ceremonii religijnych i kontemplacji. Więcej o prawie do grobu można przeczytać tutaj.

Spór o grób z dysponentem grobu

Najczęściej spory o grób dotyczą sytuacji, gdy więcej niż jedna osoba rości sobie prawa do dysponowania grobem. Taki spór może być szczególnie uciążliwy, gdy jedna z osób posiada zaświadczenie od zarządcy cmentarza, zgodnie z którym jest ona opiekunem (dysponentem) grobu. W takiej sytuacji, każda inna osoba jest w praktyce pozbawiona możliwości decydowania o grobie.

Spór o grób – zmiana nagrobka

Spór o grób może dotyczyć również jego urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o nagrobku i jego wyglądzie. Spór może powstać na skutek przebudowy nagrobka lub zmiany inskrypcji na nim. W braku posiadania zaświadczenia od zarządcy cmentarza o byciu opiekunem grobu przeciwstawienie się zmianom może okazać się niemożliwe.

Prawo do pochowania w grobie

Czasem spór o grób jest na tyle silny, że dotyczy on już nie tylko wystroju i urządzenia nagrobka, ale również samej kwestii pochówku. Taki spór może mieć dwa oblicza: jedno, w którym strona domaga się ustalenia prawa do pochówku w grobie i drugie, w którym strona domaga się ustalenia, że danej osobie takie prawo nie przysługuje.

W przypadku ustalenia prawa do pochówku punktem wyjścia powinny być przepisy ustawy o cmentarzach, które regulują kwestie prawa do pochowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Jeżeli chodzi o zakaz pochówku to takowy może być uzasadniony występującym w sprawie stosunkami osobistymi między określonymi zmarłymi i ich żyjącymi osobami bliskimi.

Kancelaria Kraków

Spór o grób wiąże się nie tylko z dużymi emocjami, ale również z zawiłymi zagadnieniami prawnymi.  Dlatego też w przypadku sporu o grób warto skorzystać z pomocy kancelarii radcy prawnego. Radca prawny Maciej Mierecki może pomóc rozwiązać spór na drodze polubownej lub na drodze sądowej.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia porady prawnej za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Zoom oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

 

 

Usługi

Polecane artykuły

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Mobbing w pracy

Na czym polega mobbing w pracy?

Mobbing w pracy polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi: być uporczywe i długotrwałe, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodować lub mieć na celu […]

Czytaj więcej
Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej wpisał się na stałe do kanonu zakładowych regulaminów. Stało się tak, gdyż praca zdalna jest dziś oczywistością w wielu firmach. Pracodawcy, którzy się jeszcze nie zdecydowali na […]

Czytaj więcej
Windykacja Kraków

Pożyczka od wspólnika dla spółki z o.o.

Pożyczka od wspólnika dla spółki z o.o. to jeden z częściej stosowanych wariantów finansowania. Zawarcie umowy pożyczki ze wspólnikiem nie wymaga bowiem przejścia rygorystycznego i czasochłonnego procesu analizy zdolności kredytowej. […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej