Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]
Czytaj więcej7 lutego 2024
Maciej Mierecki
2:32
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego jest inaczej uregulowane niż w przypadku zwykłej umowy najmu. Należy bowiem pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta wyłącznie na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. W tym wpisie przybliżę regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego. Więcej o samym najmie okazjonalnym można przeczytać tu…
Kwestia wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego została ściśle uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (dalej: Ustawa). Zgodnie z przepisami ustawy wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego jest możliwe m. in., gdy lokator:
Co istotne Ustawa wskazuje, że w ww. przypadkach wynajmujący wypowiada najemcy umowę nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że okres wypowiedzenia może wynosić w niektórych przypadkach niecałe dwa miesiące.
Nie można zapomnieć o tym, że wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną oraz określać jaka jest jego przyczyna. Brak dochowania tych formalności będzie skutkować nieważnością oświadczenia.
Zgodnie z art. 673 § 3 kc jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. W przypadku najmu okazjonalnego uprawnienie to przysługuje jedynie najemcy. Jak wskazano bowiem wcześniej przesłanki wypowiedzenia najmu przez wynajmującego zostały enumeratywnie wymienione w Ustawie.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się też, że dla ważności postanowienia umownego istotnym jest skonkretyzowanie okoliczności uprawniających do wypowiedzenia najmu. Przesłanki wypowiedzenia powinny też być istotne. Przykładowo klauzula umowna może dawać najemcy uprawnienie do wypowiedzenia umowy na skutek przeprowadzki do innego miasta spowodowanej zmianą miejsca pracy.
Jeżeli, pomimo wypowiedzenia, lokator nie opuścił lokalu, to wynajmujący powinien wszcząć sprawę o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd nadaje klauzulę na akt notarialny zawierający oświadczenia lokatora o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Po uzyskaniu klauzuli właściciel może wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.
Warunkiem uzyskania klauzuli wykonalności jest uprzednie dochowanie wszelkich formalności związanych z zawarciem umowy najmu okazjonalnego. Więcej o tym jak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego przeczytasz tutaj.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego jest dopuszczalne w ściśle określonych warunkach i wymaga dochowania określonych procedur. Przed jego dokonaniem warto zatem zasięgnąć porady radcy prawnego.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]
Czytaj więcejCréation d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcej