Najem okazjonalny - prawne ABC

3 stycznia 2022

Maciej Mierecki

2:52

  • Bez kategorii
  • Prawo cywilne

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Z roku na rok co raz większą popularność zyskuje najem okazjonalny. Dzieje się tak, albowiem co raz więcej Polaków kupuje nieruchomości z przeznaczeniem ich stricte pod wynajem. Chcąc prawnie zabezpieczyć źródło swoich dochodów właściciele decydują się na wybór najmu okazjonalnego, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla zwykłej formy najmu. W tym wpisie przedstawię Państwu czym jest najem okazjonalny i jakie są jego wady i zalety. W kolejnych wpisach opowiem o tym jak prawidłowo zawrzeć umowę najmu okazjonalnego oraz jakie są przesłanki jej wypowiedzenia.

Najem okazjonalny – podstawowe informacje

Najem okazjonalny jest jedną z trzech dopuszczalnych prawnie form najmu lokali mieszkalnych. Instytucja ta została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w 2010 r. Nadrzędnym celem wprowadzanych regulacji było zwiększenie bezpieczeństwa prawnego wynajmujących lokale mieszkalne. Z tego względu postanowiono zagwarantować wynajmującym szybką ścieżkę eksmisji niechcianego lokatora.

Zalety najmu okazjonalnego

Jak wspomniano powyżej główną zaletą najmu okazjonalnego jest możliwość szybszej eksmisji niepożądanego lokatora. Szybkiej, albowiem w przypadku najmu okazjonalnego nie jest koniecznym wytaczanie procesu o eksmisję lokatora. Przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego dłużnik składa bowiem przed notariuszem oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Oświadczenie to stanowi tytuł egzekucyjny, któremu na wniosek właściciela sąd nadaje klauzulę wykonalności. W trakcie tej procedury badane są wyłącznie formalne przesłanki nadania klauzuli wykonalności. Sąd nie bada, czy roszczenie o opróżnienie lokalu jest zasadne. Dzięki temu procedura jest dużo szybsza niż w przypadku powództwa o eksmisję.

Wady najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny ma również swoje wady. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga prawidłowego przygotowania szeregu dokumentu oraz prawidłowego zawiadomienia organów skarbowych. Dodatkowo, najem okazjonalny wiąże się również z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty notarialnej pobieranej za sporządzenie notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Jest to zatem forma wynajmu lokali wymagająca od właścicieli poświęcenia większej ilości czasu na załatwienie niezbędnych formalności. Jak wspomniano powyżej najem okazjonalny wiąże się również ze zgłoszeniem umowy do urzędu skarbowego. W konsekwencji wynajmujący powinien pamiętać o prawidłowym rozliczaniu przychodów osiąganych z tytułu najmu okazjonalnego.

Wymogi formalne

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego to tylko jeden z elementów koniecznych do wywołania skutków prawnych właściwych dla tej instytucji. Obok umowy najmu koniecznym jest:

  • Złożenie przez najemcę w akcie notarialnym oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
  • Pisemne wskazanie przez najemcę lokalu, w którym zamieszka w przypadku eksmisji,
  • Pisemne wyrażenie zgody przez właściciela ww. lokalu na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku jego eksmisji,
  • Zgłoszenie zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.

Uchybienie tym wymogom może rodzić poważne skutki w postaci rekwalifikacji zawartej umowy na zwykłą umowę najmu.

Dla kogo jest najem okazjonalny?

Należy pamiętać, że najem okazjonalny nie jest dla wszystkich. Przede wszystkim jest to forma najmu zarezerwowana dla właścicieli, którzy posiadają lokal mieszkalny. Nadto, właściciel nie może prowadzić działalności gospodarczej w zakresie najmu lokali. Dla przedsiębiorców zarabiających na wynajmie lokali mieszkalnych prawo przewiduje bowiem inne formy prawne. Innymi słowy najem okazjonalny jest instytucją przeznaczoną dla osób, które traktują wynajem mieszkania jako dodatkowe źródło dochodu, a nie sposób na swoje utrzymanie.

Wnioski

Najem okazjonalny stanowi interesującą alternatywę dla zwykłego najmu. Powinni ją rozważyć wszyscy Ci, którym zależy na prawnym zabezpieczeniu się przed ryzykiem związanym z wynajęciem mieszkania problematycznemu najemcy. Zapraszam do zapoznania się z moimi kolejnymi wpisami, w których szczegółowo opisuje jak prawidłowo zawrzeć umowę najmu okazjonalnego oraz jakie są ustawowe przesłanki jej wypowiedzenia.

Jestem w stanie udzielić Państwu niezbędnego wsparcia przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego. Moje usługi obejmują zarówno przygotowanie samej umowy, jak i przeprowadzenie przez cały proces jej zawierania. Osoby zainteresowane zachęcam do kontaktu poprzez poniżej zamieszczony formularz elektroniczny (kliknij „Kontakt”). Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Zoom oraz osobiście. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Usługi

Polecane artykuły

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej

Odwołanie od decyzji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto […]

Czytaj więcej

Najem okazjonalny – jak zawrzeć umowę?

Najem okazjonalny jest ciekawą alternatywą dla zwykłego najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga jednak dochowania licznych formalności. Inaczej niż w przypadku zwykłego najmu ich niedochowanie może skutkować dość przykrymi konsekwencjami […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej