Prowadzenie spółki to wymagające zadanie. Ilość obowiązków wraz ze wzrostem spółki znacząco rośnie. Nie wszystkie czynności można delegować na pracowników. W spółkach prawa handlowego oświadczenia woli składają bowiem członkowie zarządu (spółki kapitałowe) albo wspólnicy (spółki osobowe). Gdy spółka się rozrośnie warto zatem rozważyć powołanie prokurenta. Prokurent może w sposób istotny odciążyć zarządzających od części mniej istotnych obowiązków.
Prokura – specjalny rodzaj pełnomocnictwa
Prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę zarejestrowanego w CEIDG albo w rejestrze przedsiębiorców KRS. Pełnomocnictwo to obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Prokura jest udzielana na piśmie pod rygorem nieważności. Brak pisemnej prokury powoduje zatem jej nieważność.
Powołanie prokurenta – co może prokurent?
W praktyce prokurent może w sposób znaczący usprawnić działanie spółki. Prokurent może bowiem negocjować i podpisywać umowy z kontrahentami. Może on również podpisywać szereg innych dokumentów takich jak np. umowy o pracę. Co istotne prokurent może też reprezentować przed urzędami administracji samorządowej i rządowej oraz sądami. Prokurent przejmuje zatem część dotychczasowych obowiązków członków zarządu / wspólników.
Rodzaje prokury
Kodeks cywilny wyróżnia dwa podstawowe rodzaje prokury: samoistną i łączną. Prokura samoistna to rodzaj pełnomocnictwa, które upoważnia prokurenta do samodzielnego działania. W przypadku prokury łącznej konieczne jest współdziałanie większej ilości osób, np. dwóch prokurentów lub prokurenta łącznie z członkiem zarządu.
Istnieje również możliwość udzielenia tzw. prokury oddziałowej. Jest ona ograniczona wyłącznie do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.
Powołanie prokurenta – zgłoszenie do KRS
Należy pamiętać, że powołanie prokurenta wiąże się z ujawnieniem tego faktu w odpowiednim rejestrze – CEIDG albo rejestrze przedsiębiorców KRS. Brak ujawnienia prokury w rejestrze może rodzić negatywne skutki. Kontrahenci weryfikują bowiem uprawnienia prokurenta w odpowiednich rejestrach. Brak wpisu będzie zatem najpewniej skutkować podważeniem uprawnień prokurenta.
Kancelaria Kraków
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela kompleksowej pomocy prawnej w procesie powołania prokurenta i zgłoszenia go w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.