Powołanie prokurenta

20 stycznia 2025

Maciej Mierecki

1:41

  • Bez kategorii
  • Prawo gospodarcze

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Prowadzenie spółki to wymagające zadanie. Ilość obowiązków wraz ze wzrostem spółki znacząco rośnie. Nie wszystkie czynności można delegować na pracowników. W spółkach prawa handlowego oświadczenia woli składają bowiem członkowie zarządu (spółki kapitałowe) albo wspólnicy (spółki osobowe). Gdy spółka się rozrośnie warto zatem rozważyć powołanie prokurenta. Prokurent może w sposób istotny odciążyć zarządzających od części mniej istotnych obowiązków.

Prokura – specjalny rodzaj pełnomocnictwa

Prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę zarejestrowanego w CEIDG albo w rejestrze przedsiębiorców KRS. Pełnomocnictwo to obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Prokura jest udzielana na piśmie pod rygorem nieważności. Brak pisemnej prokury powoduje zatem jej nieważność.

Powołanie prokurenta – co może prokurent?

W praktyce prokurent może w sposób znaczący usprawnić działanie spółki. Prokurent może bowiem negocjować i podpisywać umowy z kontrahentami. Może on również podpisywać szereg innych dokumentów takich jak np. umowy o pracę. Co istotne prokurent może też reprezentować przed urzędami administracji samorządowej i rządowej oraz sądami. Prokurent przejmuje zatem część dotychczasowych obowiązków członków zarządu / wspólników.

Rodzaje prokury

Kodeks cywilny wyróżnia dwa podstawowe rodzaje prokury: samoistną i łączną. Prokura samoistna to rodzaj pełnomocnictwa, które upoważnia prokurenta do samodzielnego działania. W przypadku prokury łącznej konieczne jest współdziałanie większej ilości osób, np. dwóch prokurentów lub prokurenta łącznie z członkiem zarządu.

Istnieje również możliwość udzielenia tzw. prokury oddziałowej. Jest ona ograniczona wyłącznie do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Powołanie prokurenta – zgłoszenie do KRS

Należy pamiętać, że powołanie prokurenta wiąże się z ujawnieniem tego faktu w odpowiednim rejestrze – CEIDG albo rejestrze przedsiębiorców KRS. Brak ujawnienia prokury w rejestrze może rodzić negatywne skutki. Kontrahenci weryfikują bowiem uprawnienia prokurenta w odpowiednich rejestrach. Brak wpisu będzie zatem najpewniej skutkować podważeniem uprawnień prokurenta.

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela kompleksowej pomocy prawnej w procesie powołania prokurenta i zgłoszenia go w rejestrze przedsiębiorców KRS.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Powołanie prokurenta

Powołanie prokurenta

Prowadzenie spółki to wymagające zadanie. Ilość obowiązków wraz ze wzrostem spółki znacząco rośnie. Nie wszystkie czynności można delegować na pracowników. W spółkach prawa handlowego oświadczenia woli składają bowiem członkowie zarządu […]

Czytaj więcej
Odwołanie od ćwiczeń wojskowych

Ćwiczenia wojskowe

Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]

Czytaj więcej
Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej