Każdy obywatel polski przechodzi w wieku 18 lat kwalifikację wojskową. Podczas kwalifikacji komisja ocenia stan zdrowotny kwalifikowanego i przyznaje mu odpowiednią kategorię wojskową. W zależności od przyznanej kategorii wojskowej dana osoba może zostać uznana za zdolną, częściowo zdolną albo całkowicie niezdolną do pełnienia służby wojskowej. Stan zdrowotny ulega oczywiście zmianie wraz z upływem czasu. Warto zatem pamiętać, że zmiana kategorii wojskowej jest możliwa.
Przepisy ustawy o obronie ojczyzny wyróżniają następujące kategorie wojskowe:
Nieco inaczej wygląda sytuacja żołnierzy zawodowych oraz osób chcących pełnić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
Przepisy ustawy o obronie ojczyzny wyróżniają tu trzy kategorie wojskowe:
Osoby stawiające się do kwalifikacji w znacznej części otrzymują kategorię A. Z biegiem lat kategoria ta jednak może nie być aktualna. W takiej sytuacji wskazane jest wystąpienie o zmianę kategorii wojskowej. Wojskowe Centra Rekrutacji, co do zasady, nie weryfikują bowiem aktualności raz przyznanej kategorii wojskowej. W praktyce oznacza to, że osoba która przeszła kwalifikację kilka lub kilkanaście lat temu może otrzymać kartę powołania na ćwiczenia wojskowe, również w przypadku gdy posiada problemy zdrowotne.
Kwestia kategorii wojskowej może być również istotna dla żołnierzy zawodowych. W przypadku niektórych rodzajów służby wymagania są bowiem wyższe i wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Może się tak zdarzyć, że uzyskanie kategorii N wykluczy żołnierza z pełnienia służby w danym rodzaju wojsk, a nawet wykluczy z pełnienia służby w ogóle.
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobom, które interesuje zmiana kategorii wojskowej.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.