Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

5 czerwca 2024

Maciej Mierecki

1:20

  • Bez kategorii
  • Prawo wojskowe

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje bowiem żołnierzowi określoną kategorię wojskową. W konsekwencji orzeczenie rzutuje na zdolność lub niezdolność żołnierza do dalszej służby, w tym na możliwość odbywania ćwiczeń wojskowych (więcej o odwołaniu od ćwiczeń wojskowych przeczytasz tutaj).

Kategorie wojskowe

Zgodnie z przepisami prawa wojskowa komisja lekarska przyznaje następujące kategorie wojskowe:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,  z wyjątkiem niektórych stanowisk,
  • E – trwale i całkowicie niezdolny  do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny.

W praktyce wojskowa komisja lekarska najczęściej przyznaje kategorie A i D. Do rzadkości należy przyznanie kategorii B lub E.

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej – praktyka

W swojej praktyce spotykam się dość często z opiniami klientów, że wojskowa komisja lekarska przeprowadza badania w pośpiechu. Dlatego istotnym jest, aby odwołanie było sformułowane w sposób jak najbardziej profesjonalny. Tym bardziej, że orzeczenie lekarskie wydane przez centralną wojskową komisję lekarską jest ostateczne. W orzecznictwie wskazuje się, że ani WCR, ani sąd administracyjny nie mają prawa do merytorycznej kontroli ostatecznego orzeczenia lekarskiego. W rezultacie składanie skargi do sądu administracyjnego na orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej mija się zazwyczaj z celem.

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą złożyć odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej