Przydział mobilizacyjny to hasło, które co raz częściej pojawia się w rozmowach rezerwistów. Jest to naturalna konsekwencja zwiększonej aktywności Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych. Część osób powoływanych na ćwiczenia wojskowe otrzymuje bowiem również przydział mobilizacyjny (więcej o odwołaniu od ćwiczeń wojskowych można przeczytać tutaj). Czym jest i czy można go uchylić? Na te i inne pytania odpowiem w tym wpisie.
Co to jest przydział mobilizacyjny?
Przydział mobilizacyjny to nic innego niż wskazanie stanowiska wojskowego lub funkcji wojskowej na wypadek mobilizacji. Nadaje się go w czasie pokoju żołnierzom rezerwy. Zawiadomienie następuje w formie pisemnej w formie karty przydziału mobilizacyjnego. Karta ta jest doręczana żołnierzowi osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Przydział mobilizacyjny – termin i miejsce stawiennictwa
W karcie przydziału mobilizacyjnego określa się nazwę jednostki, do której przydzielono żołnierza oraz dzień, godzinę i miejsce stawiennictwa w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny. Termin „natychmiast” oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej obowiązany jest stawić się w wyznaczonym miejscu nie później niż w ciągu 6 godzin od powzięcia informacji o mobilizacji lub wybuchu wojny. Termin może być też określony inaczej, np. „drugiego dnia mobilizacji do godz. 12:00.”.
Obowiązki posiadacza karty
Na posiadacza karty nakłada się też obowiązek informowania właściwego szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji o:
- zmianie imienia, nazwiska, wykształcenia lub zawodu,
- zmianie miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące lub adresu do korespondencji,
- wyjeździe za granicę na okres dłuższy niż sześć miesięcy oraz powrocie z tego wyjazdu.
Uchylenie przydziału mobilizacyjnego
Ustawa o obronie ojczyzny przewiduje, że przydział mobilizacyjny może być uchylony w szczególnych okolicznościach. Wiąże się to jednak z udowodnieniem, że zachodzą ku temu przesłanki określone przepisami prawa. Uchylenie przydziału mobilizacyjnego wymaga też porozumienia pomiędzy dowódcą danej jednostki a szefem właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Kancelaria Kraków
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą ubiegać się o uchylenie przydziału mobilizacyjnego.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do umówienia się na poradę prawną dzwoniąc pod numer 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia telefonicznej porady prawnej lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.