Służba zastępcza

31 stycznia 2024

Maciej Mierecki

1:45

  • Bez kategorii
  • Prawo wojskowe

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Służba zastępcza wiąże się nieodłącznie ze służbą wojskową. W ostatnim czasie temat służby zastępczej zyskał na popularności. Jest to przede wszystkim związane ze skokowym wzrostem powołań do odbywania ćwiczeń wojskowych. Więcej o powołaniu na ćwiczenia wojskowe przeczytasz tutaj.

Służba zastępcza jako prawo konstytucyjne

Obowiązek obrony ojczyzny jest wprost uregulowany w konstytucji. Jednocześnie konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do ubiegania się o zwolnienie z obowiązku pełnienia służby wojskowej. Zgodnie z przepisami konstytucji obywatel może ubiegać się o zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne.

Służba zastępcza – sposób pełnienia

Szczegółowe regulacje w przedmiocie służby zastępczej znajdują się w ustawie o obronie ojczyzny. Ustawa wskazuje, że służba zastępcza może polegać na:

  • wykonywaniu prac w instytucjach cywilnych, np. na rzecz ochrony zdrowia lub opieki nad osobami z niepełnosprawnościami;
  • pełnieniu służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych.

W przypadku osób, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie służby wojskowej, pełnienie służby zastępczej może polegać wyłącznie na wykonywaniu prac w instytucjach cywilnych.

Służba zastępcza a powołanie na ćwiczenia wojskowe

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obywatel powołany do służby wojskowej musi spełniać określone kryteria. Jednym z tych kryteriów jest brak przeznaczenia do służby zastępczej. Obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może zatem pełnić służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy rezerwy pasywnej pełnienie służby polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. W konsekwencji obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może odbywać ćwiczeń wojskowych.

Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej

Przepisy ustawy o obronie ojczyzny zawierają wyłącznie wykaz minimalnych wymagań formalnych w wniosku o przeznaczenie do służby zastępczej. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, to obywatel jest zobowiązany udowodnić, że przesłanki przeznaczenia do służby wojskowej są spełnione. Składający wniosek winien zatem zadbać o to, aby był on kompletny a argumentacja i przedłożone dowody były przekonujące.

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą się ubiegać o przeznaczenie do służby zastępczej. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje swoje usługi zarówno żołnierzom rezerwy, jak i osobom wezwanym na kwalifikację wojskową.

W celu umówienia się na poradę prawną uprasza się o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 794-391-423 lub poprzez formularz kontaktowy. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

 

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Creation d'une societe en Pologne

Création d’une entreprise en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej