Służba zastępcza

31 stycznia 2024

Maciej Mierecki

1:45

  • Bez kategorii
  • Prawo cywilne

Maciej Mierecki Autor

Maciej Mierecki

Służba zastępcza wiąże się nieodłącznie ze służbą wojskową. W ostatnim czasie temat służby zastępczej zyskał na popularności. Jest to przede wszystkim związane ze skokowym wzrostem powołań do odbywania ćwiczeń wojskowych. Więcej o powołaniu na ćwiczenia wojskowe przeczytasz tutaj.

Służba zastępcza jako prawo konstytucyjne

Obowiązek obrony ojczyzny jest wprost uregulowany w konstytucji. Jednocześnie konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do ubiegania się o zwolnienie z obowiązku pełnienia służby wojskowej. Zgodnie z przepisami konstytucji obywatel może ubiegać się o zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne.

Służba zastępcza – sposób pełnienia

Szczegółowe regulacje w przedmiocie służby zastępczej znajdują się w ustawie o obronie ojczyzny. Ustawa wskazuje, że służba zastępcza może polegać na:

  • wykonywaniu prac w instytucjach cywilnych, np. na rzecz ochrony zdrowia lub opieki nad osobami z niepełnosprawnościami;
  • pełnieniu służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych.

W przypadku osób, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie służby wojskowej, pełnienie służby zastępczej może polegać wyłącznie na wykonywaniu prac w instytucjach cywilnych.

Służba zastępcza a powołanie na ćwiczenia wojskowe

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obywatel powołany do służby wojskowej musi spełniać określone kryteria. Jednym z tych kryteriów jest brak przeznaczenia do służby zastępczej. Obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może zatem pełnić służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy rezerwy pasywnej pełnienie służby polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. W konsekwencji obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może odbywać ćwiczeń wojskowych.

Wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej

Przepisy ustawy o obronie ojczyzny zawierają wyłącznie wykaz minimalnych wymagań formalnych w wniosku o przeznaczenie do służby zastępczej. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, to obywatel jest zobowiązany udowodnić, że przesłanki przeznaczenia do służby wojskowej są spełnione. Składający wniosek winien zatem zadbać o to, aby był on kompletny a argumentacja i przedłożone dowody były przekonujące.

Kancelaria Kraków

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą się ubiegać o przeznaczenie do służby zastępczej. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje swoje usługi zarówno żołnierzom rezerwy, jak i osobom wezwanym na kwalifikację wojskową.

W celu umówienia się na poradę prawną uprasza się o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 794-391-423. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.

 

Polecane artykuły

1

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Najnowsze artykuły

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]

Czytaj więcej
Mobbing w pracy

Na czym polega mobbing w pracy?

Mobbing w pracy polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi: być uporczywe i długotrwałe, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodować lub mieć na celu […]

Czytaj więcej
Molestowanie seksualne w pracy

Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej wpisał się na stałe do kanonu zakładowych regulaminów. Stało się tak, gdyż praca zdalna jest dziś oczywistością w wielu firmach. Pracodawcy, którzy się jeszcze nie zdecydowali na […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej