Niewykonanie umowy

Znana łacińska paremia mówi, że umów należy dotrzymywać (łac. pacta sunt servanda). Niewykonanie umowy rodzi określone skutki prawne. Zgodnie bowiem z art. 471 kc „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.

Kary umowne

Dość często już na etapie zawierania umowy strony decydują się na uregulowanie kwestii niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Uzgodnienia te materializują się najczęściej w postaci kar umownych. Są to postanowienia umowne, w oparciu o które strony same regulują jakie konsekwencje prawne poniesie nierzetelny kontrahent. Przykładem może tu być obarczenie kontrahenta karą umowną naliczaną za każdy dzień opóźnienia w realizacji robót budowlanych.

Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Brak zastrzeżenia kar umownych w umowie nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu odszkodowania od kontrahenta. W celu dochodzenia odszkodowania muszą jednak zaistnieć określone przesłanki. Po pierwsze musi wystąpić:

  • zdarzenie powodujące szkodę,
  • szkoda,
  • oraz związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem a szkodą.

Brak zaistnienia jednej z ww. przesłanek uniemożliwia dochodzenia odszkodowania.

Niewykonanie umowy – wysokość odszkodowania

Odszkodowanie na gruncie polskich przepisów ma wyłącznie funkcję kompensacyjną. Oznacza to, że ma ono na celu wyrównanie uszczerbku majątkowego. Nie obejmuje ono zatem tzw. odszkodowań karnych znanych z amerykańskiego systemu prawnego, w którym odszkodowanie stanowi też represję wobec sprawcy czynu zawinionego.

Warto pamiętać, że odszkodowanie na gruncie kodeksu cywilnego może dotyczyć zarówno:

  • szkody rzeczywistej (łac. damnum emergens), jak i
  • utraconych korzyści (łac. lucrum cessans).

Szkoda rzeczywista powoduje zmniejszenie majątku poszkodowanego. Przykładowo może to być  wadliwe wykonanie instalacji grzewczej. W takim wypadku wysokość szkody będzie odpowiadać kosztom usunięcia wad w instalacji. Z kolei, z utraconymi korzyściami mamy do czynienia, gdy poszkodowany na skutek zdarzenia utracił realną możliwość uzyskania korzyści majątkowych. Z tego typu odszkodowaniem możemy mieć do czynienia, gdy umowa zostanie wypowiedziana z winy kontrahenta a poszkodowany utraci możliwość otrzymania wynagrodzenia za kolejne okresy rozliczeniowe świadczenia usług.

Czy konieczna jest wina?

Odpowiedzialność kontraktowa jest oparta na zasadzie winy. Zgodnie bowiem z treścią przywołanego już art. 471 § 1 kc dłużnik odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Tym samym odszkodowanie będzie należne jeżeli kontrahent naruszył swoje zobowiązania kontraktowe w sposób zawiniony. Powyższe dotyczy również kar umownych zastrzeżonych w umowie.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki reprezentuje klientów w sprawach dotyczących odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Klientom zapewniam pomoc prawną przy wyegzekwowaniu odszkodowania w należnej kwocie zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]

Czytaj więcej
Mobbing w pracy

Na czym polega mobbing w pracy?

Mobbing w pracy polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi: być uporczywe i długotrwałe, wywoływać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodować lub mieć na celu […]

Czytaj więcej
Molestowanie seksualne w pracy

Regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej wpisał się na stałe do kanonu zakładowych regulaminów. Stało się tak, gdyż praca zdalna jest dziś oczywistością w wielu firmach. Pracodawcy, którzy się jeszcze nie zdecydowali na […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej