Odszkodowanie za zalanie mieszkania

Zalanie mieszkanie to sytuacja, której każdy chciałby uniknąć. Zalanie może wyrządzić szkody nie tylko w samym mieszkaniu, ale również w znajdujących się w nim ruchomościach. Straty mogą być zatem znaczne, a remont kosztowny.

Zalanie mieszkania – jak postępować?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zatamowanie wycieku i jego zabezpieczenie. Należy jednak pamiętać by nie przystępować od razu do remontu. W pierwszej kolejności trzeba bowiem udokumentować poniesione szkody. Dokumentacja powinna zawierać co najmniej dokładne fotografie wszystkich uszkodzonych elementów mieszkania oraz ruchomości. Warto również sporządzić protokół szkody, pod którym podpiszą się świadkowie lub rzeczoznawca. Zebrana dokumentacja będzie pomocna w uzyskaniu odszkodowania od podmiotu odpowiedzialnego lub ubezpieczyciela.

Kto odpowiada za zalanie?

Po zatamowaniu i zabezpieczeniu wycieku jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie winowajcy oraz zakresu jego odpowiedzialności za powstałe szkody. Kwestia ta nie zawsze jest oczywista, choć istnieje kilka podstawowych reguł.

Instalacja wodna w budynkach składa się z tzw. pionów i poziomów. Poziomy to instalacje biegnące w obrębie mieszkań. Łączą się one na styku zaworów wody z instalacją pionową, która biegnie przez cały budynek. W przypadku awarii instalacji pionowej za zalanie odpowiada spółdzielnia lub zarządca nieruchomości. Tak na przykład będzie jeżeli pęknięciu ulegnie rura biegnąca przez cały pion. Jeżeli jednak zalanie nastąpiło na skutek awarii instalacji w mieszkaniu odpowiedzialnym będzie już właściciel tego mieszkania. Może to dotyczyć takich sytuacji jak pęknięty wężyk od ubikacji, czy też nieszczelna bateria łazienkowa.

Zakres odszkodowania

Odszkodowanie powinno pokryć wszelkie szkody spowodowane zalaniem. W praktyce oznacza to, że poszkodowany winien dochodzić rekompensaty nie tylko za koszty remontu, ale również za utracone ruchomości, a nawet za koszty noclegów jeżeli był zmuszony do czasowej wyprowadzki. Istotnym jest zatem, aby od samego początku dokładnie dokumentować ponoszone koszty zbierając na przykład rachunki.

Zgłoszenie szkody

Warto pamiętać, że jeżeli sprawca posiada polisę ubezpieczeniową, to możliwym jest zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel ma w takim przypadku obowiązek przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Wycena sporządzona przez ubezpieczyciela może nie być satysfakcjonująca. W takim wypadku poszkodowanemu przysługuje uprawnienie do złożenia reklamacji, a w braku jej uznania dochodzenia nieuznanej kwoty roszczeń na drodze sądowej.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki reprezentuje klientów w sprawach dotyczących odszkodowania za zalanie mieszkania. Klientom zapewniam pomoc prawną przy wyegzekwowaniu odszkodowania w należnej kwocie zarówno na etapie przedsądowym, jak i sądowym.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?

W jednym z ostatnich wpisów na blogu pisałem szczegółowo o tym czym jest instytucja zatarcia skazania. Kontynuując tą tematykę warto pochylić się nad kwestiami praktycznymi. Taką kwestią jest bez wątpienia […]

Czytaj więcej

Odwołanie od decyzji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie cieszy się najlepszą opinią wśród Polaków. W powszechnym odczuciu zakład często niesłusznie odmawia przyznania świadczeń. Duże zastrzeżenia budzą w szczególności orzeczenia lekarzy orzeczników. Dlatego też warto […]

Czytaj więcej

Najem okazjonalny – jak zawrzeć umowę?

Najem okazjonalny jest ciekawą alternatywą dla zwykłego najmu. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga jednak dochowania licznych formalności. Inaczej niż w przypadku zwykłego najmu ich niedochowanie może skutkować dość przykrymi konsekwencjami […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej