Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]
Czytaj więcejSłużba zastępcza wiąże się nieodłącznie ze służbą wojskową. W ostatnim czasie temat służby zastępczej zyskał na popularności. Jest to przede wszystkim związane ze skokowym wzrostem powołań do odbywania ćwiczeń wojskowych. Więcej o powołaniu na ćwiczenia wojskowe przeczytasz tutaj.
Obowiązek obrony ojczyzny jest wprost uregulowany w konstytucji. Jednocześnie konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do ubiegania się o zwolnienie z obowiązku pełnienia służby wojskowej. Zgodnie z przepisami konstytucji obywatel może ubiegać się o zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne.
Szczegółowe regulacje w przedmiocie służby zastępczej znajdują się w ustawie o obronie ojczyzny. Ustawa wskazuje, że służba zastępcza może polegać na:
W przypadku osób, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie służby wojskowej, pełnienie służby zastępczej może polegać wyłącznie na wykonywaniu prac w instytucjach cywilnych.
Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny obywatel powołany do służby wojskowej musi spełniać określone kryteria. Jednym z tych kryteriów jest brak przeznaczenia do służby zastępczej. Obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może zatem pełnić służby wojskowej.
W przypadku żołnierzy rezerwy pasywnej pełnienie służby polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. W konsekwencji obywatel przeznaczony do służby zastępczej nie może odbywać ćwiczeń wojskowych.
Przepisy ustawy o obronie ojczyzny zawierają wyłącznie wykaz minimalnych wymagań formalnych w wniosku o przeznaczenie do służby zastępczej. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, to obywatel jest zobowiązany udowodnić, że przesłanki przeznaczenia do służby wojskowej są spełnione. Składający wniosek winien zatem zadbać o to, aby był on kompletny a argumentacja i przedłożone dowody były przekonujące.
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Mierecki udziela pomocy prawnej osobą, które chcą się ubiegać o przeznaczenie do służby zastępczej. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje swoje usługi zarówno żołnierzom rezerwy, jak i osobom wezwanym na kwalifikację wojskową.
W celu umówienia się na poradę prawną uprasza się o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 794-391-423 lub poprzez formularz kontaktowy. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych lub za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce “Kontakt” oraz w stopce strony internetowej.
Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.
Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.
Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.
Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.
Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Od wybuchu wojny w Ukrainie ćwiczenia wojskowe na duża skalę stały się nieodzownym elementem polskiej rzeczywistości. Z uwagi na duże zapotrzebowanie Wojsko Polskie powołuje na ćwiczenia wojskowe blisko 200 tysięcy […]
Czytaj więcejCréation d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcej