Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcejZawarcie małżeństwa skutkuje powstaniem ustawowej wspólności majątkowej. Obejmuje ona składniki majątku nabyte w czasie trwania wspólności. Gdy strony decydują się na rozwód powstaje zatem konieczność uregulowania kwestii związanych ze wspólnym majątkiem. Innymi słowy, małżonkowie muszą przeprowadzić podział majątku po rozwodzie. Więcej o rozwodzie tu…….
Istnieją zasadniczo dwa sposoby działu spadku – umowny oraz sądowy.
Umowny dział majątku wspólnego jest bez wątpienia najszybszą drogą podziału majątku byłych małżonków. Droga ta jest jednak możliwa tylko i wyłącznie w przypadku, gdy oboje małżonkowie są ze sobą zgodni co do formy i sposobu podziału majątku wspólnego. Brak zgody jednego z małżonków wyklucza umowny dział majątku wspólnego.
Umowa o dział majątku wspólnego musi zawierać szereg elementów, w tym przede wszystkim:
Co do zasady prawo nie przewiduje dla umowy o dział majątku wspólnego formy szczególnej. Wystarczającym będzie zatem zawarcie umowy w zwykłej formie pisemnej lub nawet ustnej. Odstępstwem od tej reguły będą oczywiście sytuacje, w których przepisy prawa wymagają zachowania formy szczególnej. Najczęściej będzie to dotyczyć umów o dział majątku wspólnego, w skład którego wchodzą nieruchomość lub własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. W takich sytuacjach koniecznym będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.
Jeżeli małżonkowie nie dojdą do porozumienia pozostaje im wejść na drogę sądową. W tym celu koniecznym jest złożenie wniosku o sądowy dział majątku. Co do zasady, postępowanie o dział majątku wspólnego toczy się przed sądem rejonowym miejsca jego położenia.
W toku postępowania sąd ustala skład i wartość majątku podlegającego podziałowi. Jeżeli wartość jest sporna między stronami, istnieje możliwość wyceny majątku przez biegłego rzeczoznawcę. Co istotne, uczestnicy w swoich pismach wskazują też preferowany sposób działu majątku.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dział majątku wspólnego może zostać dokonany poprzez:
Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w kwestiach związanych z działem majątku wspólnego. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.
Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.
Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.
Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.
Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.
Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcejZaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]
Czytaj więcej