Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcejZakończenie zatrudnienia wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę. Po stronie pracodawcy jednym z obowiązków jest wydanie świadectwa pracy. Jest to dokument zawierający informacje związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Informacje zawarte w treści świadectwa pracy służą przede wszystkim kolejnemu pracodawcy do ustalenia uprawnień pracowniczych oraz uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Gdy wydane świadectwo jest obarczone błędami pracownik może złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa pracy.
Świadectwo pracy powinno zawierać informacje określone w art. 97 § 2 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem w świadectwie pracy należy zawrzeć informacje dotyczące:
Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
W przypadku błędów w świadectwie pracy pracownikowi przysługuje uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o jego sprostowanie. Zgodnie z treścią art. 97 § 21 Kodeksu pracy pracownik może wystąpić z takim wnioskiem w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy. Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy powinien mieć formę pisemną. We wniosku powinno się sprecyzować, czy sprostowanie ma nastąpić poprzez uzupełnienie, poprawienie, czy też usunięcie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym lub przepisami prawa.
W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy z powództwem o jego wydanie. Jeżeli pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa jest niemożliwe, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.
Powództwo można wytoczyć w każdym czasie przed upływem terminu przedawnienia, który dla roszczeń pracowniczych wynosi trzy lata od dnia, w którym dane roszczenie stało się wymagalne.
Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w kwestiach związanych ze sprostowaniem świadectwa pracy. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.
Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.
Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.
Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.
Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.
Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcejOdwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej
Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcej