Wypowiedzenie umowy o pracę jest jedną z form zakończenia stosunku prawnego. Co do zasady, pracodawca ma prawo dowolnie kreować politykę kadrową. Należy jednak pamiętać, że przepisy prawa pracy szczegółowo regulują kwestie wypowiadania umowy o pracę przez pracodawcę. Przewidują one też, że pracownikowi przysługuje prawo do złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę.
Wypowiedzenia umowy o pracę – kiedy wnosić odwołanie?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę może zostać uwzględnione przez sąd pracy, gdy:
- wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione lub,
- narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.
Nieuzasadnione wypowiedzenie
Przede wszystkim w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony powinno znaleźć się uzasadnienie. Z uzasadnienia powinna jasno wynikać przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. W orzecznictwie przyjmuje się, że przyczyna ta musi być prawdziwa i konkretna. Niepodanie przyczyny wypowiedzenia lub podanie nieprawdziwej przyczyny będzie skutkować uznaniem wypowiedzenia za nieuzasadnione. Podobnie będzie w przypadku podania ogólnej i niezrozumiałej przyczyny – nie spełnia bowiem ona kryterium konkretności.
Naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów
Warto nadmienić, że wypowiedzenie umowy o pracę nie może naruszać przepisów kodeksu pracy o wypowiadaniu umów. Naruszeniem przepisów kodeksu pracy będzie m. in.:
- niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenia,
- wypowiedzenie umowy podczas urlopu,
- wypowiedzenie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego.
Wypowiedzenie umowy o pracę – jak wnieść odwołanie?
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace to nic innego jak pozew. Powinno być ono zatem wniesione w terminie 21 dni od dnia doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Warto podkreślić, pracodawca jest zobligowany pouczyć pracownika o prawie do złożenia odwołania i terminie w jakim można je złożyć. Co istotne z punktu widzenia pracownika, odwołanie do sądu pracy nie podlega opłacie sądowej.
Roszczenia pracownika
Niesłusznie zwolnionemu pracownikowi przysługują dwa roszczenia:
- roszczenie o przywrócenie do pracy, oraz
- roszczenie o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
Roszczenia te są alternatywne. W rezultacie pracownik musi podjąć decyzję którego roszczenia chce dochodzić. Co istotne, sąd może zasądzić odszkodowanie, jeżeli uzna je za zasadne, a przywrócenie do pracy będzie niemożliwe.
Kancelaria Kraków – wypowiedzenie umowy o pracę
Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w sporach o wypowiedzenie umowy o pracę. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
- reprezentację w negocjacjach z pracodawcą na etapie przedsądowym,
- sporządzenie odwołania do sądu pracy,
- reprezentację w postępowaniu sądowym o odszkodowanie albo przywrócenie do pracy.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.