Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcejMobbing w pracy to niestety powszechny problem. Jak pokazują najnowsze badania Polacy co raz stają się obiektem zachowań wypełniających znamiona mobbingu. Dlatego też pracownicy powinni pamiętać, że mobbing jest prawnie niedopuszczalny. Kodeks pracy zobowiązuje również pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Co więcej, pracownikowi, który doświadczył mobbingu może żądać od pracodawcy odszkodowania.
Mobbing polega na nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Co istotne, działanie to musi:
Trzeba pamiętać, że cechą mobbingu jest uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika. Działania te powinny się zatem powtarzać i trwać przez dłuższy okres czasu. Więcej o tym na czym polega mobbing przeczytasz tutaj.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszanie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbanie o godność pracownika. W rezultacie przepisy kodeksu pracy wprowadzają zakaz mobbingu. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się zgodnie, że naruszenie tego zakazu stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Pracownik, który doświadczył mobbingu ma zatem prawo wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym pod warunkiem dochowania terminu i formalności określonych przepisami kodeksu pracy.
Pracownik, który doświadczył mobbingu może wystąpić wobec pracodawcy z roszczeniami pieniężnymi. Pracownik może żądać od pracodawcy zapłaty odszkodowania jeżeli mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia. Kompensata ta obejmuje naprawienie zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych szkód. Pokrywać może zatem koszty leczenia, ale również stanowić zadośćuczynienie za krzywdę.
Oprócz tego, jeżeli pracownik wypowiedział umowę o pracę, to przysługuje mu prawo żądania:
Wszystkie wymienione roszczenia są niezależne i mogą być kumulowane w zależności o okoliczności sprawy.
Pracodawca odpowiada zarówno za czynne znęcanie się psychiczne nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu terroru psychicznego w pracy. Z roszczeniami wobec pracodawcy można zatem wystąpić również, gdy bezpośrednim sprawcą jest przełożony, współpracownik, a nawet podwładny.
Kancelaria Radcy Prawnego reprezentuje klientów w sprawach o mobbing. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.
Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.
Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.
Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.
Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.
Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji
Création d’une société en Pologne
La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]
Czytaj więcej
Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]
Czytaj więcejZaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]
Czytaj więcej