Molestowanie seksualne w pracy to zjawisko, które niestety wciąż występuje w Polsce. Według badań 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Część z tych zdarzeń miało miejsce w miejscu pracy.
Warto pamiętać, że molestowanie seksualne jest prawnie zakazane. Dotyczy to w szczególności miejsca pracy, które powinno być wolne od wszelkich przejawów dyskryminacji.
Definicja
Przepisy prawa pracy definiują molestowanie seksualne jako każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika. Zgodnie z definicją kodeksową celem lub skutkiem molestowania jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
Przykłady molestowania seksualnego
Molestowanie seksualne może mieć postać fizyczną, słowną, a nawet pozasłowną. Przykładem molestowania seksualnego są m. in.:
- pisanie wiadomości o podłożu seksualnym,
- niestosowne żarty z podtekstem seksualnym,
- propozycje seksualne,
- dotykanie, głaskanie,
- niestosowne komentarze na temat ubrania, budowy ciała lub wyglądu.
Warto pamiętać, że nie istnieje zamknięty katalog czynności definiowanych jako molestowanie seksualne. Może zatem ono przybierać różne formy.
Odszkodowanie za molestowanie seksualne w pracy
Co istotne dla pracownika molestowanie seksualne jest traktowanie jako dyskryminacja ze względu na płeć. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy molestowany pracownik ma prawo domagać się odszkodowania z tytuły naruszenia zakazu dyskryminacji. Odszkodowanie to może obejmować naprawienie szkody majątkowej (np. koszty leczenia), jak również zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Kto odpowiada za molestowanie seksualne w pracy?
Na pracodawcy ciąży obowiązek równego traktowania pracowników oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Dlatego też to pracodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracownika na gruncie przepisów prawa pracy.
Warto jednak zauważyć, że molestowanie seksualne stanowi równocześnie naruszenie dóbr osobistych. Molestowany pracownik może zatem dochodzić przysługujących mu roszczeń również bezpośrednio od sprawcy. Sprawcą może być na przykład współpracownik lub przełożony. W takiej sytuacji podstawą odpowiedzialności są jednak przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ochrony dóbr osobistych.
Kancelaria Kraków – molestowanie seksualne w pracy
Kancelaria Radcy Prawnego reprezentuje klientów w sprawach o molestowanie seksualne w pracy. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:
- reprezentację w negocjacjach z pracodawcą na etapie przedsądowym,
- reprezentację w postępowaniu sądowym o odszkodowanie z tytułu molestowania seksualnego.
Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.