Odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika to nic innego jak tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Jest to szczególny tryb rozwiązania umowy o pracę, w którym stosunek pracy ustaje w momencie otrzymania przez pracownika oświadczenia złożonego przez pracodawcę. Inaczej mówiąc w trybie tym pracodawca zwalnia pracownika z pracy ze skutkiem natychmiastowym. Co istotne, pracownik może złożyć odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego.

Zwolnienie dyscyplinarne – przesłanki

Zwolnienie dyscyplinarne jest trybem rozwiązania stosunku pracy, który może być stosowany wyjątkowo. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może zastosować ten tryb wyłącznie w trzech przypadkach. Są nimi:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  • popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  • zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Należy podkreślić, że rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy jest również uzależnione od stwierdzenia winy pracownika. W praktyce najczęstszymi przyczynami zwolnienia dyscyplinarnego są stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości oraz kradzież mienia firmowego.

Zwolnienie dyscyplinarne – wymogi formalne

Pracodawca stosując tzw. zwolnienie dyscyplinarne musi dochować określonych przepisami prawa formalności. Po pierwsze pracodawca nie może zwolnić pracownika dyscyplinarnie po upływie 1 miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Po drugie, pracodawca, przed zwolnieniem pracownika, jest zobligowany zasięgnąć opinii związku zawodowego reprezentującego pracownika, jeżeli takowy związek działa w zakładzie.

Odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego – czy warto wnosić?

Odwołanie do sądu pracy warto wnosić w każdym przypadku, gdy pracownik nie zgadza się z zasadnością zwolnienia. Dość często zdarza się, że pracodawcy zbyt pochopnie podejmują decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym. Tak może być na przykład, gdy pracodawca bezpodstawnie zarzucił  pracownikowi przestępstwo,. Tak też może być, gdy pracownik spożywał alkohol w zakładzie pracy za wyraźną zgodą i aprobatą pracodawcy (np. podczas spotkania firmowego, na którym serwowano alkohol).

Zwolnienie dyscyplinarne – konsekwencje

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy rodzi poważne konsekwencje dla pracownika. Informacja o trybie rozwiązania umowy o pracę jest bowiem ujawniana w świadectwie pracy. W konsekwencji może to znacząco utrudnić albo nawet uniemożliwić pracownikowi znalezienie nowej pracy.

Jak wnieść odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego?

Odwołanie do sądu pracy to nic innego jak pozew. Należy go zatem wnieść w terminie 21 dni od dnia od dnia doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Pracodawca jest zobligowany pouczyć pracownika o prawie do odwołania oraz terminie do jego wniesienia. Co istotne z punktu widzenia pracownika, odwołanie do sądu pracy nie podlega opłacie sądowej.

Sprawy o zwolnienie dyscyplinarne są sprawami wymagającymi dużego doświadczenia. Warto zatem je powierzyć radcy prawnemu.

Roszczenia pracownika

Pracownikowi, który został niesłusznie zwolniony dyscyplinarnie z naruszeniem prawa, przysługują:

  • roszczenie o przywrócenie do pracy albo
  • roszczenie o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Roszczenia te są alternatywne. W rezultacie pracownik musi podjąć decyzję którego roszczenia chce dochodzić. Co istotne, sąd może zasądzić odszkodowanie, jeżeli uzna je za zasadne, a przywrócenie do pracy będzie niemożliwe.

Kancelaria Kraków – odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego

Kancelaria Radcy Prawnego reprezentuje klientów w sprawach o zwolnienie dyscyplinarne. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:

  • reprezentację w negocjacjach z pracodawcą na etapie przedsądowym,
  • sporządzenie odwołania do sądu pracy,
  • reprezentację w postępowaniu sądowym o odszkodowanie albo przywrócenie do pracy.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatora Microsoft Teams oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Creation d'une societe en Pologne

Création d’une entreprise en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej