Umowa dzierżawy

Umowa dzierżawy to umowa, w ramach której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz. W Polsce umowa dzierżawy jest stosunkowo często spotykana na terenach wiejskich. Przedmiotem umowy są bowiem najczęściej nieruchomości rolne.

Przedmiot dzierżawy i czas jej trwania

Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być m. in.: nieruchomości rolne, rzeczy materialne oraz prawa. Umowa dzierżawy może zostać zawarty na czas nieokreślony albo na czas określony wynoszący maksymalnie 30 lat.

Dzierżawa a najem

Umowa dzierżawy jest dość często mylona z umową najmu. Choć obie umowy zdają się być podobne, to istnieje między nimi istotna różnica. Różnica ta polega na tym, że w ramach umowy dzierżawy rzecz jest oddawana nie tylko do używania, ale również do pobierania pożytków. Przez pobieranie pożytków należy rozumieć między innymi zbieranie plonów z pola, czy też odłów ryb z dzierżawionego jeziora.

Umowa dzierżawy – forma

Co do zasady strony mogą zawrzeć umowę dzierżawy w dowolnej formie, w tym ustnej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. W przypadku dzierżawy nieruchomości trwającej dłużej niż rok umowa winna mieć formę pisemną.

Warto też pamiętać, że brak wymogu dochowania formy nie oznacza, że zawarcie umowy dzierżawy w formie ustnej jest dobrym pomysłem. Zachowanie odpowiedniej formy stanowi samo w sobie zabezpieczenie transakcji. W razie sporu dochowanie odpowiedniej formy (np. pisemnej lub dokumentowej) może mieć bowiem istotne znaczenie dowodowe.

Umowa dzierżawy – co powinna zawierać?

Umowa dzierżawy powinna określać m. in.:

  • przedmiot dzierżawy i jego stan,
  • wysokość czynszu dzierżawnego oraz sposób i termin jego uiszczania,
  • okres obowiązywania umowy,
  • obowiązki dzierżawcy,
  • obowiązki wydzierżawiającego,
  • zakres niezbędnych napraw obciążających dzierżawcę,
  • sposób rozliczenia z tytułu zasiewów,
  • przyczyny i warunki wypowiedzenia umowy,

Z praktyki wynika, że raz podpisaną umowę wcale nie jest łatwo zmienić. Wymaga to bowiem zgody obu stron, które mają sprzeczne interesy. Strony winny zatem zadbać o staranne przygotowanie zapisów umowy.

Czynsz dzierżawny

Umowa dzierżawy jest umową odpłatną. Dzierżawca winien uiszczać czynsz dzierżawny w terminach i wysokości określonych w umowie. Czynsz może być płacony nie tylko w pieniądzu, ale również w innego rodzaju świadczeniach. Dopuszczalne jest zatem ustalenie, że czynsz dzierżawnym będzie część plonów z dzierżawionego pola lub też, że w ramach czynszu dzierżawca wykona na rzecz wydzierżawiającego określone usługi. Strony mogą również uregulować w umowie kwestie związane z ponoszeniem kosztów opłat i podatków.

Należy jednak pamiętać, że brak określenia czynszu będzie skutkować zawarciem umowy innej niż dzierżawa. Może to się wiązać z negatywnymi skutkami prawnymi.

Umowa dzierżawy a księgi wieczyste

Warto pamiętać, że każda ze stron umowy dzierżawy nieruchomości może ją ujawnić w księdze wieczystej. Takie rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla dzierżawcy, który chce zabezpieczyć swoje prawo używania i pobierania pożytków z nieruchomości.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w sporządzaniu oraz opiniowaniu umów dzierżawy. Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:

  • przygotowanie projektu umowy,
  • negocjowanie zapisów umowy,
  • opiniowanie umowy,
  • reprezentację w sporach wynikających z umowy dzierżawy.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy to temat bardzo istotny w szczególności dla pracowników tzw. sfery budżetowej. Staż pracy pracownika wpływa bowiem na wiele uprawnień wynikających ze stosunku […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej