Umowa B2B

Z roku na rok co raz więcej osób decyduje się zamienić umowę o pracę na tzw. umowę B2B (ang. business to business). Główną tego przyczyną są wysokie opodatkowanie i oskładkowanie stosunku pracy. W większości przypadków umowa B2B pozwala zmniejszyć te obciążenia, zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika.

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B to potoczne określenie umowy cywilnoprawnej regulującej warunki współpracy dwóch przedsiębiorców. W nomenklaturze kodeksowej jest to umowa o świadczenie usług, w ramach której jedna ze stron (usługodawca) świadczy usługi na rzecz drugiej (usługobiorca). Co istotne, stronami umowy są dwaj przedsiębiorcy, czyli inaczej niż w przypadku umowy o pracę, gdzie po jednej stronie mamy pracodawcę, a po drugiej pracownika.

Umowa o pracę a B2B – różnice

Umowa o pracę została uregulowana w kodeksie pracy. Zgodnie z jego przepisami w ramach umowy o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy. Praca jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracownik otrzymuje za nią wynagrodzenie. Można zatem wyróżnić następujące cechy charakterystyczne stosunku pracy:

  • osobiste wykonywanie pracy za wynagrodzeniem,
  • wykonywanie pracy w warunkach podporządkowania,
  • wykonywanie pracy w sposób ciągły i powtarzający się,
  • wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Warto podkreślić, że brak któregokolwiek z ww. cech nie pozwala zakwalifikować danego stosunku jako stosunku pracy.

W przypadku umowy B2B nie istnieje podporządkowanie. Obie strony mają status przedsiębiorców. Usługi mogą, ale nie muszą być świadczone w sposób ciągły – strony mogą dowolnie umówić się co do wymiaru świadczonych usług oraz ich częstotliwości. Nadto, usługodawca może świadczyć usługi w miejscu i czasie wybranym przez siebie. Nie wyklucza to oczywiście świadczenia usług również w siedzibie usługobiorcy.

Co powinna zawierać umowa B2B?

Umowa B2B powinna określać m. in.:

  • rodzaj świadczonych usług,
  • wynagrodzenie oraz termin płatności,
  • wymiar czasowy i zakres świadczonych usług,
  • sposób realizacji usług,
  • sposób i okres wypowiedzenia.

Niezależnie od powyższego trzeba pamiętać, że umowa B2B powinna być sformułowana w taki sposób, żeby nie zawierała żadnej z cech charakterystycznych dla stosunku pracy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne. Zawarcie w umowie B2B postanowień wskazujących na istnienie stosunku pracy może bowiem rodzić ryzyko zakwalifikowania przez ZUS i organy skarbowe umowy jako umowy o pracę. Prowadziłoby to do rekalkulacji należnego podatku oraz składek ubezpieczeniowych.

Postanowienia dodatkowe – na co zwrócić uwagę?

Dość często zdarza się przyszli usługodawcy otrzymują propozycję umowy zawierającą niekorzystne zapisy umowne. W większości przypadków dotyczą one takich kwestii jak:

  • sposób doręczania faktur,
  • narzędzia wykorzystywane w świadczeniu usług,
  • przerwa w świadczeniu usług,
  • zakaz konkurencji,
  • kary umowne,
  • zakres odpowiedzialności kontraktowej.

Postanowienia w powyższym zakresie powinny być wnikliwie przestudiowane. Z praktyki wynika bowiem, że raz podpisaną umowę wcale nie jest łatwo zmienić. Wymaga to bowiem zgody obu stron, które mają sprzeczne interesy.

Pomoc kancelarii

Kancelaria Radcy Prawnego pomaga klientom w sporządzeniu lub opiniowaniu umów o świadczenie usług (B2B). Radca prawny Maciej Mierecki oferuje w szczególności:

  • przygotowanie projektów umów,
  • negocjowanie zapisów umownych z kontrahentami,
  • opiniowanie umów.

Osoby zainteresowane usługami kancelarii zachęcam do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz elektroniczny. Istnieje możliwość umówienia konsultacji telefonicznych, za pośrednictwem komunikatorów Microsoft Teams i Skype oraz spotkania osobistego. Dane kontaktowe oraz formularz elektroniczny znajdą Państwo w zakładce “Kontakt”.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym opisem oferowanych usług:

Opinie

Profesjonalna reprezentacja (przygotowanie do rozprawy, wystąpienia) w sprawie przed sądem pracy. Polecam z pełnym przekonaniem.

P.M. Klient indywidualny

Radca prawny Maciej Mierecki pomógł mi przy negocjacjach umowy z kontrahentem, wychwytując niekorzystne zapisy umowne uchronił mnie przed niepotrzebnym ryzykiem. Wykazał się fachowością i szeroką wiedzą na najwyższym poziomie – z pełną odpowiedzialnością mogę polecić jego usługi.

Karol Otczyk Inżynieria Projektowa

Jestem zadowolona z usług radcy prawnego Macieja Miereckiego, który profesjonalnie i rzetelnie pomógł mi w kwestii roszczenia odszkodowawczego. Wszystkie wątpliwości zostały mi spokojnie wytłumaczone, a podjęte działania pomogły rozwiązać sprawę. Polecam.

G.S. Klient indywidualny

Doskonały kontakt i szybka odpowiedź. Wszystko wyjaśnione językiem przystępnym dla osób bez dużej znajomości prawa. Profesjonalna kancelaria, którą mogę zdecydowanie polecić.

Piotr Lubecki Paradigm

Wszystkie kwestie prawne zostały przez Pana Macieja przedstawione zrozumiale i przystępnym językiem. Pełne zaangażowanie i szybkie działanie ze strony kancelarii pozwoliły mi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Gorąco polecam!

Magdalena Kielak Holibeautica
  • Klient indywidualny
  • Inżynieria Projektowa
  • Klient indywidualny
  • Paradigm
  • Więcej

Postaw na jakość i doświadczenie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji

Artykuły

Creation d'une societe en Pologne

Création d’une société en Pologne

La création d’une société en Pologne par des étrangers est légalement autorisée et assez fréquente. Dans la plupart des cas, les clients étrangers choisissent de créer une société à responsabilité […]

Czytaj więcej
Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej

Odwołanie od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej przysługuje każdemu żołnierzowi niezadowolonemu z wydanego orzeczenia. Oczywiście orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej ma istotny wpływ na dalszą służbę żołnierza. Komisja lekarska wydając orzeczenie przyznaje […]

Czytaj więcej
Spółka dla weterynarza

Spółka dla weterynarza

Jaka spółka dla weterynarza? To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie weterynarza zamierzający założyć wspólny gabinet weterynaryjny. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Prawo daje bowiem dość […]

Czytaj więcej
Zobacz więcej